Web Geliştiricileriyle Çalışırken En İyi 5 Güvenlik Uygulaması

Listeleniyor: Bloglar
Web Geliştiricileriyle Çalışırken En İyi 5 Güvenlik Uygulaması
48 Son Güncelleme: 05-02-2021 11:23
Web Geliştiricileriyle Çalışırken En İyi 5 Güvenlik Uygulaması

Son on yılda, web geliştirme, niş bir uzmanlık alanından teknik çalışanlar arasında ortak bir beceriye dönüştü. Sonuç olarak, birçok şirket artık kodlama projelerini maliyetleri ve karmaşıklığı azaltmanın bir yolu olarak serbest çalışanlara veya açık deniz birimlerine devretmeyi tercih ediyor.

Güvenlik Değişimi: Web Geliştiricilerinin Dışında

Ancak, dışarıdan web geliştiricilerinden oluşan bir ekip kullanmak güvenlik endişelerini artırmaktadır  . İşçiler aynı tesiste bulunmadığından, dahili araçlara açık İnternet üzerinden erişmeleri gerekecektir. Bu, uzaktaki çalışan en iyi niyetlere sahip olsa bile bir kuruluşu saldırıya maruz bırakabilir.

Bu makalede, bir veya daha fazla dış web geliştiricisini içeren yeni bir proje oluştururken odaklanılacak temel güvenlik uygulamalarını ele alacağız.

1. Sağ Dış Web Geliştiricilerini Arayın

Birçok şirketin yaptığı ilk hata, yalnızca özgeçmişlerine veya beceri listelerine dayalı olarak web geliştiricileri dışında serbest çalışan veya sözleşme yapmaktır. Bir Oracle veritabanı arka ucu ile Java programlama dilinde bir projenin yazılacağını biliyorsanız, bu alanlarda uzmanlaşmış bir adayı takip etmek mantıklı görünüyor.

Ancak, büyük sorumlulukları olan kişiye güvenmeden önce kişinin genel profilini göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle, benzer projelerdeki kodlama çalışmalarını sergileyen adayın tam bir portföyünü görmek istersiniz. Kuruluşunuzdaki siber güvenlik uzmanları, kişinin en iyi uygulamaları izlediğini doğrulamaya yardımcı olmak için bu örnekleri gözden geçirmelidir.

2. Bir İletişim Aracı  Seçin

Kuruluşların sorun yaşayabileceği bir başka yer de iç personeli ve serbest çalışanlar arasındaki veri paylaşımıdır . Bu değişim, önemli miktarda risk oluşturan açık İnternet üzerinden gerçekleşmelidir. Dışarıdan web geliştiricilerinizin kişisel Dropbox hesaplarında çalışmayı tercih ettiği bir durumu düşünün. Şimdi, proje lideri olarak bunun güvenli olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor.

Genel bir kural olarak, dışarıdaki geliştiricilerinizin tüm iletişimleri ve veri aktarımlarını tek bir yoldan yönlendirmesi akıllıca olur. Bu, Cloudflare ile güvenli DNS kadar basit veya varsayılan olarak yerleşik güvenliğe sahip özel Slack kanalları gibi daha karmaşık olabilir .

Her iki durumda da, tüm işleri tek bir alana odaklayarak gelecekte izlemek ve denetlemek daha kolay hale gelir. Bu, özellikle yükleniciye belirli görevlerin ne zaman tamamlandığına göre ödeme yapıyorsanız değerlidir.

dış web geliştiricileri için gevşeklik

3. En Az Ayrıcalık İlkesini Kullanın

Dışarıdan web geliştiricileri işe alırken, bu kişilerin işlerini olabildiğince verimli bir şekilde yapabilmeleri için olabildiğince çok barikatı kaldırmak istersiniz. Bu nedenle, projenin bir parçası olarak üzerinde çalışacakları ağ, sunucular ve uygulamalara tam yönetim erişimi sağlamak cazip gelebilir.

Ancak bu ciddi bir hata ve büyük bir siber güvenlik riskidir. Çok fazla kişiye yönetici erişimi vermek, genellikle siber saldırıların ve veri ihlallerinin meydana gelme şeklidir . Bunun yerine, En Az Ayrıcalık İlkesi (POLP) olarak bilinen bir şeyi takip etmelisiniz. Bir sistem içinde çalışan her kişiye yalnızca işlerini tamamlamak için gereken minimum düzeyde erişim izinlerinin verilmesi gerektiğini belirtir.

101domain hesabı kullanıcıları

101domain'de görüldüğü gibi…

Hesap sahipleri, 101 alan adı hesabınızla beklediğiniz en yüksek güvenlik düzeyini sürdürürken sizin ve ekibinizin daha verimli bir şekilde işbirliği yapmanıza yardımcı olmak için rol tabanlı kullanıcılar oluşturabilir.

Her kullanıcının kendi rolüne göre kişiselleştirilmiş araçlarla hesapta oturum açmak için kendi kullanıcı adı ve şifresi olacaktır. Hesap kullanıcıları dışarıdaki web geliştiricileri de dahil olmak üzere ekip üyelerinize ihtiyaç duydukları araçlara erişim sağlamanın en iyi yoludur ve sahip olmadıkları hiçbir araç.

Bulut barındırma çağında, uygulamalar barındırma sağlayıcıları ve paylaşılan veri merkezleri aracılığıyla çalıştırıldığında, kimliğinizi ve erişim yönetimi (IAM) protokollerinizi kontrol etmek kritik önem taşır. Bulut bilgi işlem , her kullanıcı için ayrıntılı izinler belirlemenize ve ardından ilgili tüm etkinlikleri denetlemenize olanak tanıyan güçlü bir güvenlik sistemi gerektirir.

                                                                                         Resim Kaynağı: Amazon Web Services

4. Dağıtımları Dahili Olarak Yönetin

Uzak çalışanlarla çalışmak, serbest çalışanlarla şahsen konuşamayacağınız ve bazen çeviride anlam kaybolabileceği için bir iletişim zorluğu oluşturur. En kötü senaryoda, bir yüklenici bir isteği yanlış yorumlayabilir ve sonuçta canlı bir uygulamada tüm bir web sitesini kapatan yeni bir sorun oluşturabilir.

Buna karşı korunmaya yardımcı olmak için kuruluşlar, canlı sistemlere dışarıdan erişimi sınırlayan olgun bir geliştirme döngüsü kullanmalıdır. Standart iş akışı geliştirme, sahne ve üretimini üç adanmış ortamlarda içerir. Üretim canlı uygulamayı barındırır, sahne kalite güvence ekibi tarafından onaylanan en son değişiklikleri barındırır ve geliştirme, kodlayıcıların çalışması için sanal alan olarak kullanılır.

dış web geliştiricileri döngüsü

Görüntü Kaynağı:  confluence.atlassian.com

Genel olarak, dışarıdan çalışanlar yalnızca güvenlik nedenleriyle geliştirme ortamına erişebilirler. Projeyi yürüten kuruluş, tüm yeni kodu test etmekten ve ardından aşamaya ve üretim sistemlerine kadar değişiklikleri teşvik etmekten sorumlu bir kurum içi QA ekibine sahip olmalıdır.

5. Dış Web Geliştiricilerinin VPN Kullanımını Yönetin

Bir uzaktan geliştiricinin İnternet sistemlerinize erişimini kurarken her önlemi alsanız bile, verilerin projenin yaşam döngüsü boyunca açığa çıkma ihtimali yine de vardır. En yüksek risk, bir serbest çalışan, bilgisayar korsanlarının güvenliği ihlal edilmiş bir yönlendirici veya anahtar aracılığıyla verileri yakalayabileceği bir kamuya açık wi-fi ağında çalışırken ortaya çıkar .

Güvende olmak için, herhangi bir dahili kaynağa erişmeden veya internet üzerinden kritik veriler göndermeden önce tüm dış web geliştiricilerinin bir sanal özel ağ (VPN) istemcisine bağlanmasını zorunlu kılmalısınız. En iyi VPN servisleri bugün teklif birden fazla güvenlik protokolleri decode hackerlar için imkansız hale ve cihazınızda şifrelemek web trafiği ve bilgileri çalmak.

VPN'ler ayrıca, serbest çalışanın bilgisayarının kaybolması veya çalınması durumunda bir kuruluşun verilerini korumaya yardımcı olabilecek ikinci bir kimlik doğrulama katmanı gerektirir. Diğer kişiler, onaylanmış bir kullanıcı adı ve şifre ile VPN üzerinden ilk kez oturum açmadıkları sürece sunuculara veya veritabanlarına bağlanamayacaktır.

Sanal Özel Ağ (VPN)

Resim Kaynağı: Labnol.org

Dışarıdan Web Geliştiricileri Çalıştırmak için Özet

Şirketler, dış web geliştiricilerinden yararlanarak önemli avantajlar elde edebilir. Ancak iç ve dış sistemlerin güvenliğine daha fazla odaklanılması gerektiğinden, bir değiş tokuş var. Tek bir hata noktası kuruluş için felaketle sonuçlanabilir.

Neyse ki, üçüncü taraf geliştirmeyi daha güvenli ve daha akıcı bir süreç haline getirmeye yardımcı olmak için en iyi uygulamalar ortaya çıktı. Günümüzde, dışarıdan bir geliştirici, ekibin gerçek bir üyesi gibi hissedebilir. Şirketin iç kaynaklarını tehlikeye atmadan bir proje veya uygulamaya ciddi katkılarda bulunabilirler.


Disqus Yorumları

POPÜLER BLOGLAR / Domainci

Adı adı seo sıralaması stratejisi Bloglar

Adı adı seo sıralaması stratejisi

327 05.02.2021 11:43
Domain satışı ile para kazanmak Bloglar

Domain satışı ile para kazanmak

182 12.01.2021 15:16
Domain Yenilemeyi Unutan 3 Firma Bloglar

Domain Yenilemeyi Unutan 3 Firma

173 05.02.2021 14:53
Aşk ayı için 5 Web Kaynağı Bloglar

Aşk ayı için 5 Web Kaynağı

172 05.02.2021 11:34
Domainci.com.tr Tanıtım Bloglar

Domainci.com.tr Tanıtım

165 04.01.2021 02:23

Ödeme Yöntemleri / Domainci

WhatsApp
908504668361