Yeni Etki Alanı Uzantıları Değerli Bir Yatırım mı?

Listeleniyor: Bloglar
Yeni Etki Alanı Uzantıları Değerli Bir Yatırım mı?
46 Son Güncelleme: 05-02-2021 11:28
Yeni Etki Alanı Uzantıları Değerli Bir Yatırım mı?

Andrew Allemann, geçen hafta Vegas'taki NamesCon 2019'da iki rekor yeni alan adı satışının gururlu sahipleriyle röportaj yaptı. Görüşme, bu profesyonellerin neden yeni alan adı uzantılarına bu kadar çok para harcamak istediklerini ortaya çıkardı. Farklı sektörlerde ikamet eden her iki iş adamı, bugün büyük yatırımlarının nasıl sonuç verdiğine inandıkları konusunda benzersiz içgörüler sundular. 

Yeni alan adı uzantıları buna değer mi?

Birçok kişi, işletme web siteleri için yeni alan uzantılarının geçerliliğini sorguluyor. Günümüzde tüketiciler yeni alan uzantılarının bir yıl öncesine göre daha farkında olsalar da, çevrelerinde hala bir damgalama var. Blake Janover ve Mike Kugler,  sırasıyla www.home.loans  ve www.vacation.rentals web sitelerinde başarı görmeye devam ederken bu söylentilerle mücadele ediyor  .

Ana sayfa

home.loans web sitesi

Kim: Blake Janover

Yeni alan adı uzantılarıyla ilgili deneyim: Blake, diğer yeni alan uzantılarında başarılı oldu ve web sitelerinin arama sonuçlarında oldukça kolay ve hızlı bir şekilde sıralanmasını sağladı. 

Nedeni: Blake, alan adının marka hikayesinin bir parçası olduğuna inanıyor. Müşterilere marka hikayesinde hangi yeni gTLD'lerin oynandığını açıklamak. Onu seçti çünkü benzersiz ve blok marka kişiliğindeki havalı, yeni çocuğuyla birlikte.

Perspektif:  Yeni alan adı uzantıları ve seo söz konusu olduğunda, Blake her şeyin kullanıcı amacı ve kullanıcı deneyimi ile ilgili olduğunu söylüyor. Google'ın dediği gibi, tüm alanlar eşit yaratılmıştır. Yeni alan uzantılarının avantajı, müşterinin amacının URL'de bulunan anahtar kelimelerle başlamasıdır. Yeni alan adı uzantıları ve seo, H1 ve başlık hiyerarşisi anahtar terimle başlar, 

Yeni alan girişimcileri için ipuçları :  Aramada iyi sıralamanın anahtarı, amaca dayalı ve yüksek kaliteli, benzersiz içerik oluşturmaktır. Web siteniz güvenilir sitelere bağlanırsa, duyarlıysa ve iyi organize edilmişse, başarılı olursunuz. 

Tatil fırsatları

holiday.rentals web sitesi

Kim: Mike Kugler

Yeni alan uzantılarıyla ilgili deneyim: Yok. Bu onun ilk yeni alan web sitesidir.

Nedeni: Mike, insanların kiralamayı düşündüklerinde otomatik olarak tatili düşündüklerini anladı. Vacationrentals.com'u almak için oyuna çok geç kalmıştı. Holiday.rentals istediğini bildiği yeni gTLD'leri duymaya başladığından beri, sadece satın alınabilmesi için sabırla beklemesi gerekiyordu. 

Perspektif:  Mike, yeni alan uzantıları ve seo hakkında öğreneceği çok şey olduğuna inanıyor, ancak kendisi ve Blake'in web siteleri, yeni alan adlarının gelişebileceğinin canlı kanıtı. Mike, Google’ın 1. sayfasında 10 aydan fazla bir süredir görünen holiday.rentals’ın performansını belgeledi. Yeni alan adı uzantılarının değerinin açık olduğuna inanıyor. Vacation.rentals alan adına yaptığı yatırım, yarattığı işin karşılığını fazlasıyla aldı.

Yeni alan girişimcileri için ipuçları : Mike, müşterileriyle veya yabancılarla konuşurken kafa karışıklığını önlemek için her zaman "www" diyor. Sadece "holiday.rentals" dese müşterilerin yine de "vacation.rentals.com" diye düşüneceğini fark etti.

2017 yeni alan adı uzantıları SEO'da sıçrama yapıyor

Yeni alan adı uzantılarının ilk grubu 2012'de piyasaya çıktı. Her şeyde olduğu gibi, belirli web siteleri için yeni alan uzantıları kaydeden birkaç erken benimseyen vardı. Bu web siteleri, yalnızca onları kaydeden marka veya ünlü yüzünden veya benzersiz URL adresi için manşetlerde yer aldı. Bu yeni alan adı uzantıları, üretkenlikleriyle değil, özgünlükleriyle dikkate değerdi.

2017 yılına kadar, yeni alan adı uzantılarının işletme web siteleri için yararlı bir araç olarak görülmesi değildi. Alan Adı Derneği (DNA) yeni etki alanı uçları ile arama motoru optimizasyonu konuda bir örnek çalışma yaptık. Çalışmanın sonuçları, yeni alan adı uzantılarının, .com gibi klasik uzantılara göre arama sonucu sıralamasında bir avantaj oluşturduğunu buldu.

Çoğunlukla, yeni etki alanlarındaki web sitelerinin şu soruyu ortaya çıkaran organik arama sonuçlarında iyi sıralanmadığı varsayılır:

Yeni alan adı uzantıları buna değer mi?

İşin gerçeği, yeni alan adlarının SEO için başka herhangi bir alan adı kadar iyi olmasa da iyi olmasıdır.

Google'a göre, SEO söz konusu olduğunda tüm alan adı uzantıları eşittir

Fotoğraf Kredisi: thedna.org'da Yeni Alan Uzantıları 2017 SEO Örnek Olayı

Yeni alan adı uzantıları 2018 satışları ve sıralamasında rekor kırdı

Blake, home.loans ile yeni bir alan adı satın alma rekorunu kıran ilk kişi oldu. Mike bilerek daha da yüksek bir holiday.rentals satın alarak medya ve pr yayını için rekor kırdı. Blake'in yeni alan adı uzantıları ve seo deneyimi faydalı oldu. Yeni etki alanı web sitesi, peşinden gittiği anahtar terimler için en üst sıralarda yer alıyor. Bir SEO ve içerik stratejisi uygulayarak, bu başarıyı çeşitli yeni TLD web sitelerinde çoğaltmayı başardı.

Home.loans ve Vacation.rentals, yeni alan adı uzantılarıyla organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın mümkün olduğunu kanıtladı.

Yeni alan adı bitirme web siteleri, SEO söz konusu olduğunda diğer TLD web siteleri kadar iyidir.

Bir web sitesinin organik arama sıralaması birkaç faktöre bağlıdır (sağda), ancak alan adı uzantısı bunlardan biri değildir. 

içerik geri bağlantıları bağlantı metni ve mobil uyumlu tasarım

Fotoğraf Kredisi: Yeni Alan Uzantıları 2018 SEO Örnek Olay İncelemesi t hedna.or g

Peki yeni bir gTLD ne zaman yardım alabilir?

Yeni bir alan adı bitiş URL'si, birkaç alanda sizi şaşırtmaya yardımcı olabilir. Yeni alan adı uzantıları anahtar kelime açısından zengindir ve anahtar terimler noktanın hem solunda hem de sağında bulunur! Yeni alan adı uzantıları, hem arama motorları hem de kullanıcılar için web sitesinin alaka düzeyi ve güvenilirliği hakkında olumlu bir gösterge görevi gören, anahtar kelime açısından zengin alan adları oluşturmaya yardımcı olur.


Disqus Yorumları

POPÜLER BLOGLAR / Domainci

Adı adı seo sıralaması stratejisi Bloglar

Adı adı seo sıralaması stratejisi

327 05.02.2021 11:43
Domain satışı ile para kazanmak Bloglar

Domain satışı ile para kazanmak

182 12.01.2021 15:16
Domain Yenilemeyi Unutan 3 Firma Bloglar

Domain Yenilemeyi Unutan 3 Firma

173 05.02.2021 14:53
Aşk ayı için 5 Web Kaynağı Bloglar

Aşk ayı için 5 Web Kaynağı

172 05.02.2021 11:34
Domainci.com.tr Tanıtım Bloglar

Domainci.com.tr Tanıtım

164 04.01.2021 02:23

Ödeme Yöntemleri / Domainci

WhatsApp
908504668361