Domain alınırken nelere dikkat edilir ? - Domainci

Listeleniyor: Bloglar
Domain alınırken nelere dikkat edilir ? - Domainci
91 Son Güncelleme: 26-02-2021 22:24
Domain alınırken nelere dikkat edilir ? - Domainci

Domain alırken nelere dikkat edilir? Önemli noktalar nelerdir? Gibi sorular arama motorlarında en fazla aranılan konular arasındadır. Domain yani diğer adı ile alan adı alımı konusunda ilk dikkat edilecek nokta ne tür uzantıya sahip olacağıdır. Yani sahip olduğunuz web sitesi ticari mi yoksa kişisel mi olacak buna karar verilmesi gerekir. 

Uzantı çeşitleri arasında en fazla tercih edilen.com uzantısı hem ticari hem de kişisel sitelerde en fazla tercih edilen uzantıdır. Türkiye’de bulunan ticari işletmeler.com.tr olarak kullanırlar. Fakat aynı alan adının com.tr uzantısı almamış iseniz başkasının alma riski vardır. Bunu iş rakibiniz farklı amaçlarda kullanabilir. 

İkinci tercih edeceğiniz uzantı. net uzantısı olmalıdır.  Bu uzantı iletişim firmaları tarafından rahat yazılımı nedeni ile tercih edilir. Ticari firmalarda özellikle online işlerde tercih nedenleri arasındadır.  

Sosyal sorumluluk projeleri için ise. org uzantısı tercih edilir.  Tüm kamu ve özel kuruluşlar org uzantısını tercih ederler. 

Domain Alırken Kolay Akılda Kalan ve Yazımı Kolay Olanı Tercih Edin

Domain alırken en önemli hususlardan biri de alan adının kolay yazılabilir, İngilizce karaktere uygun ve kolay akılda kalmasıdır. Domain alınırken nelere dikkat edilir konuları arasında isim seçimi çok önemlidir. 

Kolay bir isim domain adı seçmeniz hem arama motorunda kolaylık sağlar hem de birisi size sitenizin adını sorduğunda kolaylıkla kodlayarak söylemenize yarar. Domain adı içinde tire, virgül, kesme işareti gibi işaretler olması anlaşılmamasını sağlar. Bu yüzden son derece net, kolay anlaşılır, içeriğinde anlamsız süslü kelimelerle dolu domain adları tavsiye edilmez.

Domain Alırken Benzer Alan İsimlerine Dikkat Edilmelidir

Domain alırken nelere dikkat edilir sorusunun cevapları arasında benzer alan isimlerine dikkat edilmesi gerekir.  Bunu örnekleme yapacak olursak ticari işletmeniz için şirketimsi.com.tr uzantılı bir domain aldığınızı düşünelim. Aynı isimin şirketimsi.com uzantısı da almanız gerekir. Bunun sebebi rakip olan firmanız almadığınız uzantıda olan ismi alabilir ve bunu kullanabilir. Bu yüzden her iki uzantının da domain adını almanız ticari firmanız için alınacak önlemlerden biri olmalıdır. 

Hatta firmanızın maddi gücü elveriyor ise düğer bütün uzantılarda olabilecek isimleri de almanız ileride oluşabilecek sorunlarınızı önleyecektir. 


Disqus Yorumları

POPÜLER BLOGLAR / Domainci

Website sıralama yükseltme ve seo - Domainci Bloglar

Website sıralama yükseltme ve seo - Domainci

1.477 05.03.2021 15:26
Webmaster kaynak ve websiteleri - Domainci Bloglar

Webmaster kaynak ve websiteleri - Domainci

918 05.03.2021 15:02
Domain satışı ile para kazanmak Bloglar

Domain satışı ile para kazanmak

768 12.01.2021 12:16
Website güvenliği arttırma - Domainci Bloglar

Website güvenliği arttırma - Domainci

692 05.03.2021 15:28

Ödeme Yöntemleri / Domainci

WhatsApp
908504668361