Hack Koruması İçin Basit Kılavuz

Listeleniyor: Haberler
Hack Koruması İçin Basit Kılavuz
231 Son Güncelleme: 07-02-2021 19:49
Hack Koruması İçin Basit Kılavuz

Siber güvenlik konusunda endişelenmesi gerekenler sadece büyük işletmeler ve teknoloji firmaları değil. Siber saldırıların endişe verici bir kısmı küçük işletmelere yöneliktir. Sadece son birkaç ayda, DNS kötüye kullanımındaki artıştan sahte yasal web sitelerinin hızla artmasına kadar bir dizi yeni saldırı bildirdik .

Bunun için birkaç iyi neden var. Birincisi, birçok küçük işletme, tuttukları verilerin ne kadar hassas ve ne kadar değerli olduğunun farkında değil. Bir müşteri adı ve e-posta adresi listesi bile bilgisayar korsanları için kazançlı olabilir ve eğer bu listeyi çalmayı başarırlarsa hem müşterileri hem de itibarınızı kaybedersiniz. 

İkinci bir neden, birçok küçük işletme sahibinin web sitelerinde gelişmiş güvenlik uygulamak için gerekli temel becerilere sahip olmamasıdır . Bu kılavuzda, sitenizi biraz daha saldırıya dayanıklı hale getirmek ve verilerinizi güvende tutmak için atabileceğiniz beş temel adımı size vereceğiz.

sitenizi saldırıya karşı koruma

Web Sitenizi Hack Koruması İçin 5 Adım

Güvenlik Eklentilerini Kurun

Sitenizi kilitlemenin en kolay ve en etkili yollarından biri, üçüncü taraf güvenlik eklentilerini kullanmaktır. Siteniz için mevcut olanlar, kullandığınız CMS platformuna bağlı olacaktır, ancak çoğu benzer şekilde çalışır. 

Ortak özellikler, sitenize giriş yapmasına izin verilen kullanıcıları sınırlama ve anahtar dosyaları şifreleme becerisini içerir. Web sitenize eklenmiş ekstra sistemler varsa bu özellikle önemlidir. Birçok küçük işletme, kendi web sitesini, muhasebe yazılımları veya satıcı hizmetleri gibi diğer sistemlerinin inşa edildiği "çekirdek" sistem olarak kullanır. Bu tür iş hizmetleri , güvenli müşteri işlemlerini sağlamak için güvenli şifreleme yöntemlerine dayanır .

Sitenizi HTTP'lerle Hack'lere Karşı Koruma

Web'e göz atarken, çoğu sitenin adreslerinin yanında küçük, yeşil bir asma kilit simgesi görüntülediğini göreceksiniz. Bu, sitenin çevrimiçi bilgi alışverişi için kullanılan standart HTTP protokolünün güvenli bir biçimi olan HTTP'ler aracılığıyla korunduğunu gösterir.

HTTP'leri uygulamak için, ziyaretçilere sitenizin yasal olduğunu söyleyen SSL sertifikalarını indirmeniz ve yüklemeniz gerekecektir. Bunlar birkaç sağlayıcıdan satın alınabilir. 

HTTP'leri kullanmak sadece web sitenizi daha güvenli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda birçok kullanıcı bu sistemi kullanmadığınız sürece sitenize bile erişemez. Google , Temmuz 2018'de, web sitenizde bir SSL sertifikası yüklü değilse web sitesi ziyaretçilerini uyaran bir Chrome güncellemesi yayınladı . Bu, HTTP kullanmadığınız sürece birçok Chrome kullanıcısının başka bir yere gideceği anlamına gelir.

Web tarayıcılarında HTTPS SSL güvenliği

Yazılımınızı Güncelleyin

Herkes yazılımlarını güncel tutmaları gerektiğini bilir, ancak çok azımız bunu düzenli olarak yapmak için zaman ayırır. Web sitenizin güvenliğini başka şekillerde iyileştirirken, tüm yazılımınızı da güncelleme fırsatını değerlendirin. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi, web sitenizi iş altyapınızın temel bir parçası olarak kullanıyorsanız, bu özellikle önemlidir. Üzeri şirketlerin% 51'i artık yazılımın kaynak anahtar parçalarına model “Hizmet Olarak Yazılım” yararlanmakta olup, ve bu büyük güvenlik avantajları ile birlikte geliyor. Yani, yazılımınızı güncel tutabilirsiniz. 

Şifrelerinizin Korunmasına Karşı Koruma

Parolalarınızın Hack'lenmesini Önleme

Siteniz için güçlü, benzersiz şifreler kullanmak, kulağa basit gelebilecek başka bir adımdır, ancak sitenizi saldırıya dayanıklı hale getirmek için inanılmaz derecede önemlidir.

Cyberattack en yaygın formları hala giriş kimlik tahmin etmeye çalışırsanız ve bunların çoğu tahmin ediliyor direnmek için uzun bir parola ve karmaşık yeterince kullanarak mağlup edilebilir olanlardır. 

Web sitenizi yalnızca bir yerden düzenlerseniz, başka bir güvenlik katmanı da ekleyebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen güvenlik eklentilerinin birçoğu size web sitesi kullanıcılarını IP adresleriyle sınırlama yeteneği verecektir, bu da başka hiç kimsenin şifrenizi ele geçirse bile web sitenize giriş yapamayacağı anlamına gelir. 

Bu, bir ekip ile birlikte çalışıyorsanız , sıfır güvene dayalı bir güvenlik stratejisinin uygulanmasında önemli bir unsurdur . Öte yandan, sık sık uzaktan çalışıyorsanız, bu şekilde çalışırken güvende kalmanın başka yolları da vardır .

Yedekleme, Yedekleme, Yedekleme

Çoğu insan bilgisayar korsanlığı yapmayı düşündüğünde, bir suçlunun sitelerine girip verilerini çalacağını hayal ederler. Yine de bu her zaman model değildir. "Fidye yazılımı" kullanan saldırılarda, bir suçlu yalnızca verilerinizi şifreleyecek ve daha sonra iade edilmeleri için onlara ödeme yapmanızı isteyecektir.

Bu tür saldırılara karşı en iyi savunma, düzenli olarak yedekleme yapmaktır. Tüm anahtar verilerinizin bir kopyasına sahipseniz, fidye ödemeniz gerekmez. Etrafta çok sayıda otomatik yedekleme sistemi vardır ve en iyi web barındırıcılarının çoğu, web sitenizin otomatik olarak yedeklenmesini ücretsiz olarak sunar. Bu özelliği kullanın ve web sitenizi manuel olarak yedeklemeyi hatırlamanıza bile gerek kalmayacak.

Web Sitenizi Hack'lere Karşı Korumak Bir İşlemdir, Etkinlik Değildir

Bununla birlikte, web sitesi güvenliğini sağlamanın tek seferlik bir görev olmadığının da farkında olmalısınız. Bunun yerine, sitenizin güvenliğini denetlemek ve yeni tehditleri aramak için düzenli olarak zaman ayırmanız gerekir. 

Şimdi harekete geçerek, sitenizi korsanlara karşı korumalı hale getirmek için ilk adımları attınız, ancak aynı zamanda bu şekilde kalmak için güvenliğinizi düzenli olarak gözden geçirmeniz gerekecek: güvenliğinizi kontrol etme alışkanlığı kazanmak, 2020 için siber güvenlik kararları . 


Disqus Yorumları

POPÜLER HABERLER / Domainci

Ödeme Yöntemleri / Domainci

WhatsApp
908504668361