Whois Ne İşe Yarar? - Domainci

Listeleniyor: Haberler
Whois Ne İşe Yarar? - Domainci
595 Son Güncelleme: 26-02-2021 22:29
Whois Ne İşe Yarar? - Domainci

Whois Ne İşe Yarar?

Whois ne işe yarar? Ne demektir? İngilizce bir terim olan Whois kelimesini kısaca açıklayacak olursak internet sitelerinin alan adlarının kime ya da hangi şirkete ait olduğunu belirten dünyaca ünlü bir raporlama şirketi olarak geçer. Aslında eski bir geçmişe sahip olan Whois firması sorgulama yaparken alan adı sahibinin pek çok bilgisine ulaşabilir. Bu bilgiler alan adı sahibinin bilgileri, IP adresi ve kamuya açık tüm bilgilere ulaşabilir. 

Whois sayesinde domain satın almak, kiralamak gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Ya da site üzerinde bir verinin kaldırılmasını istediğinizde domain sahibini tespit etmek için iletişime geçmek istediğinizde Whois yardımı ile bu bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır. Fakat domain sahibi bilgilerinin gizlenmesini istedi ise gizli Whois servisi nedeni ile bu bilgilere ulaşmanız mümkün olmaz.

Whois Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Whois ne işe yarar kısaca site sahiplik bilgileri dökümü demek uygun olur. Whois sorgulaması nasıl yapılır? Sorgulama yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi bilgilere ulaşabiliriz? Konuları hakkında merak edenler için kısaca bu makalemizde bilgi vermeye çalışacağız. 

Dijital platform üzerinden Whois sorgulaması yapmak zor bir işlem değildir. Whois sorgulaması Verisign domain akreditör işletmesi olan   üzerinden sorgulanır. Dijital ortamda sadece Whois sorgulaması yapan sitelerde vardır. Aynı zamanda her domain satan firmanın da sorgulama ekranı yardımı ile Whois sorgulaması yapmaktadır. Bu yüzden Whois sorgulaması yapmak kolay bir işlemdir. Fakat domain sahibi bilgilerinin gizlenmesini isteyebilir. Bu durumda Whois sorgualması yapıldığında gerekli bilgilere ulaşılamayabilir. Bunun sebebi eğer domain sahibi gizli Whois servisini tercih etti ise sorgulama yapılsa dahi bilgilere erişmek mümkün olmayacaktır. 

Whois Sorgulamasında Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Whois sorgulaması yapılırken domain sahibinin bilgilerine ulaşmak mümkündür. Kişi eğer gizli Whois olarak kayıtta bulundu ise hiçbir bilgiye erişim sağlanamaz.  Whois sorgulamasında şu bilgiler ulaşılır.

Kayıtlı kişinin ismi

Kayıtlı kişinin adresi

Telefon numarası

E posta adresi

Hosting sunucu bilgileri

Alan adının kayıt edildiği tarih ve bitiş süresi 

Bilgileri yer alır. Disqus Yorumları

POPÜLER HABERLER / Domainci

Ödeme Yöntemleri / Domainci

WhatsApp
908504668361